Komórki macierzyste w zaburzeniach erekcji

Uszkodzenie i zwyrodnienie nerwów miednicy i prącia jest jednym z najczęstszych problemów starszych mężczyzn. Najczęściej neurogenne zaburzenia erekcji rozwijają się na tle cukrzycy. Występuje również po operacji usunięcia gruczołu krokowego. W rzeczywistości nie ma skutecznych leków przywracających erekcję po uszkodzeniu nerwów. Jeśli Viagra lub inne inhibitory PDE-5 można stosować w naczyniowych zaburzeniach erekcji, leki na bazie testosteronu są stosowane w przypadku zaburzeń endokrynologicznych, wówczas lekarze są bezsilni, jeśli nerwy są uszkodzone. Jednak wstrzyknięcia komórek macierzystych dają zachęcające wyniki. Są wstrzykiwane zarówno bezpośrednio do ciał jamistych, jak i dożylnie. W drugim przypadku efekt jest porównywalny, ale potrzeba znacznie więcej komórek macierzystych. Dlatego częściej stosuje się podawanie do ciał jamistych.

Komórki macierzyste w neurogennych zaburzeniach erekcji

Pod działaniem komórek macierzystych następuje pełnoprawna regeneracja nerwów jamistych. Jednocześnie korzystanie z technologii komórkowych jest całkowicie bezpieczne. W przeprowadzonych badaniach nie zidentyfikowano żadnych powikłań ani istotnych skutków ubocznych. Zabieg działa dobrze i jest dobrze tolerowany przez mężczyzn.

Jak długo trzeba czekać na przywrócenie erekcji?

  • Tymczasowe wyniki można odczuć pod koniec pierwszego miesiąca po wstrzyknięciu komórek macierzystych
  • Znaczące wyniki osiąga się w półtora miesiąca od czasu rozpoczęcia przyjmowania komórek macierzystych
  • Najlepsze wyniki w większości badań uzyskano 3 miesiące po zabiegu

W ostatnich latach przeprowadza się coraz więcej badań, których celem jest zbadanie wpływu komórek macierzystych na erekcję mężczyzny. Coraz więcej klinik w krajach rozwiniętych wprowadza tę technikę do medycyny praktycznej. Już dziś można skorzystać z postępu w dziedzinie terapii komórkowej. Mężczyźni mają możliwość skorzystania z nowatorskich rozwiązań aby odzyskać sprawność seksualną.

Zalety metody wstrzyknięcia komórek macierzystych

  • Wprowadzane są komórki własne, a nie dawcy, co zapewnia bezpieczeństwo zabiegu
  • Wyniki są długotrwałe i nie są objawowe, jak w przypadku leków
  • Metoda leczenia jest mało inwazyjna i dobrze tolerowana przez mężczyzn

Niedogodności:

  • Wysoki koszt w porównaniu do innych zachowawczych metod leczenia
  • Opóźniony efekt – na pierwsze wyniki trzeba poczekać 1-1,5 miesiąca, a maksymalnie – 3 miesiące

Zastosowanie komórek macierzystych jest zwykle zalecane, gdy możliwości standardowego leczenia zachowawczego zostały już wyczerpane. Jednocześnie mężczyzna chce powrócić do pełnoprawnego życia intymnego i jednocześnie chce uniknąć operacji (protetyka jajowodowa).  

Komórki macierzyste w endokrynologicznych zaburzeniach erekcji

Endokrynologiczne zaburzenia erekcji spowodowane są spadkiem poziomu testosteronu. Mężczyzna może otrzymywać ciągłe zastrzyki tego hormonu. Ale za pomocą komórek macierzystych można osiągnąć wzrost jej wewnętrznej formacji, ta metoda leczenia jest bardziej fizjologiczna i nie wymaga stałego wsparcia lekowego. Wraz z wiekiem maleje produkcja komórek macierzystych u mężczyzny, przez co tkanki odnawiają się mniej intensywnie. Stopniowo dochodzi do stwardnienia jąder – liczba komórek Leydiga odpowiedzialnych za produkcję testosteronu spada corocznie o 1%. Produkcja androgenów również spada o około 1% rocznie. Przy braku męskich hormonów spada libido i rozwijają się zaburzenia erekcji.

Podawane są dożylnie komórki macierzyste, w odstępach 2-3 miesięcy. Dzięki tej procedurze u mężczyzn w wieku 50-60 lat można radykalnie zwiększyć poziom testosteronu we krwi. Stopniowo osiąga wartości typowe dla młodych mężczyzn. Rezultaty utrzymują się przez długi czas, ponieważ zabieg nie powoduje chwilowej nadprodukcji androgenów, ale wzrost liczby komórek Leydiga w jądrach. Liczba osób, które przeszły leczenie komórkami macierzystymi z powodu zaburzeń erekcji, sięga tysięcy. Nie odnotowano ani jednego przypadku poważnych powikłań. Zabieg jest bezpieczny, skuteczny i daje długotrwałe efekty poprzez stymulację regeneracji tkanek.

Leave a Reply

Shares