Co zaburza produkcję testosteronu?

Okazuje się, że już od 30 roku życia u mężczyzn poziom testosteronu stopniowo spada. Jest to jeden z głównych męskich hormonów odpowiedzialnych nie tylko za funkcje seksualne, ale i wiele innych rzeczy. Jak zachować zdrowie mężczyzn przez dłuższy czas? Męski wygląd często skrywa wiele problemów, z których część jest wyraźnie związana z zaburzeniami hormonalnymi. Nie wszyscy wiedzą, ale całe nasze życie, nie tylko funkcje seksualne, ale także ogólne samopoczucie i praca wszystkich układów organizmu zależy bezpośrednio od hormonów. W kobiecym organizmie hormony męskie są konieczne, a hormony męskie nie mogą istnieć bez żeńskich. Konieczne jest jednak, aby cała ta różnorodność istniała w równowadze.

Co osłabia produkcję hormonów?

Istnieje wiele męskich hormonów związanych z funkcjami seksualnymi, takich jak LH, FSH, inhibina, o których wie niewiele osób. Są one niezbędne do spermatogenezy. A dobrze znanymi klasykami są testosteron i dihydrotestosteron, odpowiedzialne za popęd seksualny, zachowania seksualne, ale nie tylko. Wzrost mięśni, wytrzymałość kości, ogólny stan organizmu, a nawet cechy inteligencji i witalności zależą również od poziomu tych hormonów.

Co zaburza męskie hormony?

 • Problemy ze snem. Na produkcję hormonów wpływają rytmy dobowe. Dlatego jeśli sen jest zakłócony, rytmy okołodobowe są tracone, a produkcja hormonów zostaje zakłócona.
 • Stres jest klasycznym czynnikiem negatywnym. Ewolucyjnie, aby urodzić potomstwo, potrzebna jest funkcja seksualna. A do jego przetrwania potrzebne jest sprzyjające środowisko. Ale jeśli żyjemy w chronicznym stresie, oznacza to, że nasz organizm postrzega środowisko, jako niekorzystne. Nie ma czasu dla dzieci i hamuje funkcje seksualne.
 • Otyłość jest również ogromną wadą Tkanka tłuszczowa, działa, jako odrębny narząd hormonalny – zachodzi w niej patologiczna synteza hormonów steroidowych, które wypierają produkcję niezbędnego testosteronu.
 • Przyjmowanie leków steroidowych. To znany fakt: kulturyści, którzy budują potężne mięśnie za pomocą suplementów steroidowych, często nie są w stanie wykonywać podstawowych funkcji męskich. Sterydy anaboliczne używane przez sportowców są bardzo podobne do naturalnych hormonów steroidowych. W związku z tym przysadka mózgowa błędnie przyjmuje je, jako swoje własne hormony płciowe. Jeśli jednak występuje ich nadmiar, hamowana jest produkcja własnego testosteronu.
 • Odurzenie dowolnego pochodzenia. Negatywnie na hormony wpływają wszelkie szkodliwe substancje chemiczne, które dostają się do organizmu.
 • Brak aktywności fizycznej. Długie siedzenie w bezruchu jest szczególnie szkodliwe, zastój krwi w narządach miednicy jest szkodliwy dla funkcji seksualnych.
 • Regularne przegrzanie genitaliów. Jądra nie są przypadkowo zlokalizowane na zewnątrz moszny, a nie wewnątrz ciała. Do normalnego funkcjonowania potrzebują temperatury o 2-3 stopnie poniżej temperatury ciała. Dlatego ciasna bielizna, jak podgrzewane siedzisko, może mieć negatywny wpływ.
 • Wiek. Dla wszystkich mężczyzn nie jest to choroba, ale naturalny proces fizjologiczny, po 30 latach poziom testosteronu zaczyna spadać. Całkowity testosteron – średnio 0,4-1,2 % rocznie.

Od czego zależy wiek, w którym mężczyzna zaczyna mieć problemy?

Po pierwsze, na maksymalnym poziomie testosteronu, który był pod koniec okresu dojrzewania, czyli na szczycie. Po drugie, na tempie spadku jego poziomu. A jeśli nie można wpłynąć na pierwszy powód, wtedy można z powodzeniem walczyć z tym drugim (a na to dokładnie wpływają wszystkie powyższe czynniki). Głównym sposobem na jak najdłuższe utrzymanie potencji jest usunięcie wpływu wszystkich negatywnych czynników. Może się to wydawać banalne, ale w większości przypadków, (jeśli nie ma nieodwracalnych zmian, np. uszkodzenie jąder), głównym sposobem leczenia jest utrzymanie zdrowego stylu życia. Wśród mężczyzn w średnim wieku bez współistniejących chorób około 6 % ma niedobór testosteronu.

Jakie objawy wskazują na niedobór męskich hormonów?

 • Zmniejszone libido
 • Zaburzenie erekcji.

Dodatkowo zaburzenia wegetatywno-naczyniowe:

 • Uderzenia gorąca
 • Nadmierne pocenie
 • Kołatanie serca, bóle serca.

Psychoemocjonalne:

 • Szybka męczliwość
 • Zmienny nastrój, skłonność do depresji
 • Zaburzenia snu.

Wewnątrzwydzielniczy:

 • Otyłość, powiększenie piersi
 • Redukcja owłosienia twarzy.

Układ mięśniowo-szkieletowy:

 • Zmniejszenie lub odwrotnie, wzrost masy mięśniowej niewystarczającej do aktywności fizycznej
 • Ból kości.

Zaburzenia troficzne:

 • Sucha skóra, pojawienie się zmarszczek.

Zaburzenia układu moczowo-płciowego:

 • Zwiększone oddawanie moczu
 • Bezpłodność.

Czy leczenie jest możliwe?

Tak, pomoc farmakologiczna jest możliwa. Ale prowadzenie terapii zastępczej androgenami to ściśle indywidualna historia. Wszystkie leki są na receptę, a samoleczenie jest niedopuszczalne. Istnieją przeciwwskazania: podwyższony poziom hemoglobiny, niektóre guzy. A bezwzględnym przeciwwskazaniem jest rak prostaty, (ale leczenie jest możliwe w przypadku gruczolaka prostaty).

Czy hormonalna terapia zastępcza pomoże utrzymać męską potencję?

Zwykle jest to pierwsze pytanie, które niepokoi mężczyzn bardziej niż cokolwiek innego. Lekarze mówią, że to pomoże, ale to nie jest najważniejsze. Utrzymanie poziomu testosteronu pozwala zachować siłę mięśni, zapobiega wtórnej otyłości i poprawia metabolizm. Odnośnie przywrócenia funkcji seksualnych jest ciekawy fakt. Kiedy zaczynają się problemy, mężczyźni często nie idą do lekarza, tylko do apteki i mówią: dajcie mi coś najskuteczniejszego na utrzymanie erekcji. Zaczynają brać leki, ale jest bez rezultatu. Ale nikt nie ostrzegł mężczyzny, że stymulanty nie działają dobrze na dysfunkcje hormonalne.

Leave a Reply

Shares